Inauguracja Suwalskich Ścieżek Kulturowych

Home / Projekty / Suwalskie Ścieżki Kulturowe / Inauguracja Suwalskich Ścieżek Kulturowych

Sierpniowa inauguracja pierwszej ścieżki – klasycystycznej – to najważniejszy moment całego projektu Suwalskich Ścieżek Kulturowych. Jego zakończeniem będzie otwarcie drugiej ścieżki – spacerowej – która jesienią urozmaici krajobraz najpiękniejszych spacerowych miejsc Suwałk: zalewu Arkadia, Czarnej Hańczy czy ulicy Chłodnej.

Historia ścieżek sięga 2006 roku, gdy grupa wolontariuszy i pracowników Regionalnego Ośrodka Kultury i Sztuki w Suwałkach opracowała koncepcję miejskich ścieżek i przewodnik „Jak zrobić festiwal?”. Pomysły te wygrały w 2007 roku nagrodę Grand Prix na podsumowaniu projektu „Koło Innowacyjne” w litewskiej Olicie (Alytus). Z przewodnika festiwalowego wypączkował Suwałki Blues Festival, a ze ścieżek – Stowarzyszenie Pastwisko.org. To właśnie jego członkowie przez lata zabiegali o realizację ścieżek, po drodze zyskując poparcie coraz to nowych partnerów.

Najpierw firma DBS Systems pomogła przenieść ścieżki do internetu. Warsztaty dziennikarskie organizowane przez Stowarzyszenie Pastwisko.org w ramach projektu „KomPressJa” były z kolei okazją do nagrania przez młodzież pierwszej wersji audioprzewodnika po ścieżkach w 2009 roku.

Przełomowym momentem dla projektu była zmiana w prawie dotyczącym tzw. inicjatywy lokalnej. Ta odnowiona forma „czynu społecznego” (tak zniesławionego w czasach komunizmu) umożliwiła niezbędną współpracę entuzjastów ścieżki z samorządem miejskim. Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz wyasygnował z budżetu miasta na 2012 rok środki na nakłady rzeczowe. Członkowie Stowarzyszenia Pastwisko.org zajęli się resztą prac woluntarystycznie. Do projektowania ścieżek i uzgadniania treści tablic włączyli się oprócz samorządowców również właściciele kamienic, miejski konserwator zabytków, pracownicy muzeum, redaktorzy i regionaliści.

Koordynacja tych prac była wyzwaniem równie dużym, co formalno-prawne procedury związane z instalacją tablic na kamienicach. Wymagały one odnalezienia każdego ze współwłaścicieli obiektów i uzyskania jego zgody, czym zajęli się z równym zaangażowaniem urzędnicy i wolontariusze Pastwiska.org.

W tym czasie specjaliści z DBS Systems społecznie wsparli odnowienie internetowego serwisu ścieżkowego i zaprojektowali użycie fotokodów na tablicach. Programiści z DBS obecnie przygotowują aplikację na urządzenia mobilne, która jeszcze bardziej ułatwi turystom zwiedzanie ścieżek.

Wydaje się, że sukces tego przedsięwzięcia to przede wszystkim efekt współpracy międzysektorowej: samorządu (Miasto Suwałki), organizacji społecznej (Stowarzyszenie Pastwisko.org) i biznesu (DBS Systems). Każdy z partnerów miał inny potencjał, który dobrze wykorzystano, żeby już 10 sierpnia móc wreszcie odczytywać historię z suwalskich kamienic.

Program inauguracji Suwalskiej Ścieżki Kulturowej

10 sierpnia 2012 r., Urząd Miejski w Suwałkach, ul. Mickiewicza 1, sala 26

14.00 wystąpienie Prezydenta Miasta Suwałk

         prezentacja inicjatywy lokalnej Suwalskiej Ścieżki Kulturowej – Stowarzyszenie Pastwisko.org

14.30 uroczyste przecięcie wstęgi na tablicy ścieżki klasycystycznej na Ratuszu

14.40 spacer z przewodnikiem lub przejażdżka rikszą trasą ścieżki wzdłuż ulicy Tadeusza Kościuszki w Suwałkach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *