Obchody 150-lecia powstania styczniowego na Suwalszczyźnie

Home / Projekty / Turystyka / Obchody 150-lecia powstania styczniowego na Suwalszczyźnie

{mospagebreak title=Rajd gwiaździsty}

 Rajd gwiaździsty – śladami walk i potyczek powstańczych 

Zgodnie z duchem statutu Stowarzyszenie Pastwisko.org również włącza się w obchody upamiętniające 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Na Suwalszczyźnie w dniu 14 czerwca 2013 r. odbędzie się rajd śladami walk i potyczek powstańczych.

Impreza odbędzie się w formule rajdu gwiaździstego – drużyny startują z różnych stron do miejsca zejścia się szlaków – jest to pomnik w Powstańcach, uroczysku, gdzie działała kuźnia powstańcza. Do uroczyska z różnych stron prowadzą cztery szlaki piesze (każdy 14-20 km), z których każdy również ma związek z powstaniem (mogiła, miejsce walk lub potyczek).

Na miejscu zlotu zaciągnięta będzie warta honorowa z 14. Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, odbędzie się apel i złożenie wieńców. Przy ognisku przewidziane jest śpiewanie piosenek powstańczych i gawęda.

Rajd organizowany jest dla młodzieży ponadgimnazjalnej suwalskich szkół. W organizację włączyło się II Liceum Ogólnokształcące im. gen. Zygmunta Podhorskiego w Suwałkach, I i III Liceum oraz Zespół Szkół Technicznych.

{mospagebreak title=Wsparcie i patronaty}

Wniosek o dofinansowanie rajdu został złożony do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego i został pozytywnie zaopiniowany.

Rajd został też zgłoszony do księgi aktywności zaświadczającej o narodowej pamięci Polaków o powstaniu styczniowym i jego bohaterskich uczestnikach, prowadzonej na stronie internetowej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – stąd pochodzi oficjalny logotyp kampanii z okazji 150. rocznicy powstania styczniowego.

{mospagebreak title=Biuro organizacyjne}

Biuro organizacyjne rajdu:

II Liceum Ogólnokształcące w Suwałkach

ul. T. Kościuszki 36/38

tel. 508 068 431

Kierownik rajdu: Ewa Kuczek

e-mail: piotr.kuczek@gmail.com

{mospagebreak title=Mapa rajdu}

Zobacz mapę rajdu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *