Podsumowanie 2007 roku

Home / Aktualności / Osiągnięcia / Podsumowanie 2007 roku

Sukces 1. – rejestracja

Ktoś może powiedzieć, że to błahy fakt w historii stowarzyszenia. W naszym przypadku jest zdarzeniem przełomowym, które ostatecznie pozwoliło nam zakończyć etap działań nieformalnych jako Akademia Aktywności Kulturalnej (AAK). 14 czerwca 2007 r. zostaliśmy zarejestrowani jako Stowarzyszenie Pastwisko.org.

Jako autorzy i główni zainteresowani rozwojem projektu pt. „Suwalskie Ścieżki Poznawcze” kontynuowaliśmy temat po AAK, co zaowocowało opublikowaniem ścieżek w Internecie (październik 2007). Co dalej ze ścieżkami? To niespodzianka.

 

Sukces 2. – integracja

W każdej organizacji jest coś takiego, jak kultura wewnątrzorganizacyjna, pewien rodzaj niepisanych praw, etos pracy, którego nie znajdziemy w żadnym statucie czy regulaminie. Warto nad tą kulturą się zatrzymać, poznać się nawzajem, zacieśnić więzi, zobaczyć w drugim człowieka z jego talentami i słabościami.

{jgxtimg src:=[images/stories/rsgallery/original/DSC_0228.JPG] width:=[180]} {jgxtimg src:=[images/stories/rsgallery/original/10.jpg] width:=[165]} {jgxtimg src:=[images/stories/2007/dowspuda.jpg] width:=[165]} {jgxtimg src:=[images/stories/2007/pierniki.jpg] width:=[180]}
Kulig Pastwiskowy w Płocicznie
Wycieczka do Krasnogrudy

Inwentaryzacja izby
regionalnej w Dowspudzie

UMPA 2007
(Upiecz Mi Piernik Albocoś)

Po czterech (czy więcej?) wyjazdach integracyjnych możemy szczerze polecić tę aktywną formę budowania młodej organizacji pozarządowej. Byliśmy na kuligu w Puszczy Augustowskiej, zwiedzaliśmy Sejneńszczyznę z dworem w Krasnogrudzie, mokliśmy świętojańsko nad Szeszupą, pływaliśmy „parostatkiem w piękny rejs” po Niemnie. Dopiero tak zbudowani przystąpiliśmy do dzieła, choć czasem mocno wiało…

{google.pl}-165935158418626842{/google.pl}

Sukces 3. – koalicja

W tym czasie spotkaliśmy się z różnymi ludźmi, którzy podzielają albo naszą wizję rozwoju Suwalszczyzny, bądź to otwarte spojrzenie na kulturę, czy też potrzebę społecznego oddziaływania na otaczający świat.

Trudno wymienić wszystkich, ale nie sposób pominąć: dyrekcji II Liceum Ogólnokształcącego, Fundacji Miasto, Stowarzyszenia Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze”, Łukasza Korola (DBS Systems), Doroty Skłodowskiej z Tygodnika Suwalskiego, Zarządu Suwalskiego Parku Krajobrazowego, Karola Kwiatkowskiego (Kanet). Co ich różni od przeciętnej „suwalskiej”? Działają od razu i darzą nas zaufaniem. Za nic.

{jgxtimg src:=[images/stories/rsgallery/original/P2250020_resize.JPG] width:=[180]}
Na akcji protestacyjnej razem z "Niepodrodzakami"

Sukces 4. – porażki

Nie myli się ten, kto nic nie robi. Staraliśmy się robić sporo i dobrze, ale często były to działania pionierskie, które tak dla nas, jak i otoczenia, były pierwszymi doświadczeniami na grząskim polu NGO.

Nasza interwencja w Bibliotece Publicznej w Suwałkach z lipca 2007 r. dotycząca prenumeraty miesięcznika "Gazeta.ngo.pl" spotkała się z nieomylną decyzją dyrektora placówki. Nie pomylił się, gdyż nic nie zrobił, tzn. nasze pismo rozpłynęło się w niebycie, gdzieś między zakurzoną „Siłaczką” a „Przedwiośniem”.

Inna interwencja była związana z propozycją priorytetów w zakresie kultury fizycznej na rok 2008 przedstawioną przez Urząd Miejski w Suwałkach. We wrześniu zaproponowaliśmy wpisanie narciarstwa wędrówkowego/biegowego na listę dyscyplin wiodących w Suwałkach. Z całym szacunkiem dla karate kyokushin, unihokeja czy kartingu, to właśnie narciarstwo może rozwijać się małym nakładem środków, wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu bliskich okolic Suwałk. Las Szwajcarski był przecież przez wiele lat miejscem treningu narciarzy i biatlonistów! Tym razem dostaliśmy odpowiedź. Szkoda, że odmowną.

 Suwalski Rajd Kinematurystyczny (wrzesień), mimo pięknej pogody, akcji promocyjnej i dużego zaangażowania głównych organizatorek – Eli Perkowskiej i Gosi Ludorf – nie spotkał się z dużym zainteresowaniem. Co gorsza, choroby i wypadki losowe mocno ograniczyły nasze zdolności organizacyjne. Niemniej było pięknie i było warto. {jgxtimg src:=[images/stories/2007/srk2007.jpg] width:=[180]} {jgxtimg src:=[images/stories/2007/kino.jpg] width:=[180]}

 

W listopadzie złożyliśmy wniosek o dofinansowanie projektu „Bacówka – budowanie bazy Pastwiska.org” do Funduszu dla NGO Mikro (fundusze norweskie). Otrzymaliśmy 89 pkt. na 100 możliwych i byliśmy drugą organizacją z woj. podlaskiego na liście 303 organizacji z całej Polski. Było to jednak za mało, aby otrzymać dofinansowanie naszego zadania, które obejmowało szkolenie członków Pastwiska.org, projekt remontu i wyposażenie biura.

 

Nasz kapitał 

{jgxtimg src:=[images/stories/rsgallery/original/DSC_0757.JPG] width:=[180]}  

Jak mówi znane na Suwalszczyźnie przysłowie: „Kto ma owce, ten ma co chce”. Do członków założycieli dołączyło w 2007 r. dwoje członków wspierających: Sylwia Urbanowicz i Paweł Juszkiewicz – nasza najmłodsza krew. Nie licząc oczywiście trojga narodzonych „pastwiskowych” niemowlaków rocznik 2007, które przygotowujemy do gospodarowania Pastwiskiem.org w okolicach VII kadencji Zarządu.

Wszystko przed nami i nimi. I Wami.

Spotkanie opłatkowe A.D. 2007  

 

Tekst sprawozdania z 2007 roku (wersja złożona w Urzędzie Miejskim w Suwałkach) 

{moscomment}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *