Porto – brama do inteligentnych praktyk w edukacji

Home / Projekty / EduCitizens / Porto – brama do inteligentnych praktyk w edukacji

Portugalia przywitała nas majowym słońcem, a samo Porto i FAJDP (gospodarze) gościnną atmosferą i masą inspiracji. Część przywieźliśmy do Polski, a polskie – zostawiliśmy Europie. Relacja z pierwszej wymiany „mądrych praktyk” w wykonaniu Pawła Osieckiego i Wojtka Pająka ze Stowarzyszenia Pastwisko.org.

 

 

Porto to miasto liczące 240 tys. mieszkańców (1,5 mln żyje w całej aglomeracji) i jest drugim po stolicy miastem Portugalii. Stąd polityki młodzieżowe prowadzone przez państwo, samorząd i organizacje społeczne są tu dobrze rozwinięte. FAJDP – Federacja Organizacji Młodzieżowych Dystryktu Porto – jest tego najlepszym przykładem, dysponując od paru lat własnym wyremontowanym i nowocześnie urządzonym lokalem w centrum miasta. Służy on głównie organizacjom młodzieżowym i zajmujących się pracą z młodzieżą (streetworkingowym, ekonomii społecznej). Jest to swoisty inkubator inicjatyw i organizacji. Jego odpowiednikiem w Suwałkach jest Centrum Trójki (ze względu na dotacje na działania z samorządu) oraz Centrum Wolontariatu PRYZMAT (ze względu na ukierunkowanie na młodzież i ekonomię społeczną).

Od 2014 roku w Portugalii jest realizowana strategia Gwarancja Młodzieży skierowana zwłaszcza do mocno dotkniętych kryzysem gospodarczym ludzi poniżej 29 roku życia. Opowiadała o tym Cláudia Ferreira, szefowa FAJDP.

Następnie poznaliśmy pierwsze dwie „inteligentne praktyki” z Porto:

Zwłaszcza Catapulta to znakomity przykład na wzmacnianie dzieci i młodzieży w ich działaniach (empowerment). Odbywa się w budynku użyczanym przez parafię, w dzielnicy należących do najbiedniejszych w mieście. Zajęcia prowadzone są z grupą kilkanaściorga dzieci, w tym imigrantów.

Naszą uwagę przykuł jeden z oczekiwanych rezultatów prowadzonej tam animacji – samodzielne krytyczne myślenie uczestników. Może dlatego, że tak rzadko bywa stawiane za cel działań na rzecz dzieci i młodzieży w Polsce.

Kolejne prezentacje związane z edukacją formalną i nieformalną dzieci i młodzieży (w tym studentów) przywieźli ze sobą partnerzy projektu:

Europejskie Stowarzyszenie Geografii EGEA (Holandia/Węgry/Rumunia)

Szczególnie interesującą praktyką zaprezentowaną przez Bernadettę Lillę Csuvar z Węgier było nauczanie elementów geografii przy pomocy literatury fantastyczno-przygodowej. Bernadetta jest otwarta na współpracę z polskimi nauczycielami, którzy chcieliby wykorzystać jej konspekty lekcji do swojej pracy edukacyjnej.

 

Szkoła Środowiska SYKLI w Finlandii

Fiński system edukacji jest w porównaniu do reszty Europy niezmiernie elastyczny, w każdym wymiarze. Odchodzenie od przedmiotów w stronę modułów wielu dyscyplin nauki pozwala na takie metody, jak nauka architektury i planowania przestrzennego przy użyciu modeli czy technik komputerowych.

 

 

Mine Vaganti NGO (Włochy)

 

Comparative Reasearch Network (Niemcy/Węgry)

 

Stowarzyszenie Pastwisko.org zaprezentowało natomiast angażującą mieszkańców praktykę obchodów Roku Czarnej Hańczy w Suwałkach w 2016 r. (Wojtek Pająk) oraz pozalekcyjne spotkania z planszówkami w szkole (Paweł Osiecki). Oba działania skupiały się na wzmocnieniu dzieci i młodzieży w poczuciu sprawstwa i świata otwartego na zmianę, do której przyczynić się może każdy jego obywatel.

 

Spotkanie pozwoliło na przeprowadzenie warsztatu world cafe nt. rekomendacji polityk młodzieżowych. Czyli jak planować, finansować i organizować działania skierowane do młodzieży, by zapewniały zaangażowane uczestnictwo, wzmocnienie młodych ludzi i budowę obywatelskich postaw.

Prezentacje dwóch ostatnich organizacji z Portugalii zakończyły nasze spotkanie: Tudo Vai Melhorar SP oraz Movimento Transformers.

Więcej szczegółów nt. zaprezentowanych inteligentnych praktyk znajdzie się w e-podręczniku, który wydamy na koniec projektu. Już dziś warto śledzić EduCitizens na Facebooku.

A co nam zostanie jeszcze w pamięci? Miasto Porto i rzeka Douro.

 

Projekt realizowany jest ze środków programu Erasmus+.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *