Rospuda – dialog po polsku

Home / Aktualności / Naszym zdaniem / Rospuda – dialog po polsku
{jgxtimg src:=[images/stories/rospuda/via-baltica.jpg] width:=[300] title:=[Plan drogi ekspresowej nr 8 (źródło: http://www.darzbor.v24.pl/via-baltica)]}

Bagno na życzenie

O czym mówimy? O sporze, który trwa od 10 lat. Dwie koncepcje trasy Via Baltica – zielona i czerwona (patrz mapa obok) – kolory nieprzypadkowe.

Już na pierwszy rzut oka widać, która bardziej szkodzi terenom chronionym. Jednak władze Podlasia (i przy okazji Suwalszczyzny) forsowały projekt okołobiałostocki – stolicznyj, wbrew ostrzeżeniom ekologów.

W odróżnieniu od innych dużych inwestycji drogowych w Polsce tutaj nawet nie składano wniosku o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Od początku było wiadomo, że Bruksela nie będzie współfinansowała inwestycji szkodliwej dla środowiska przyrodniczego. Mając u siebie wiele podobnych estakad, Europa Zachodnia zna już skutki takich przedsięwzięć.

Betonowy uścisk dłoni

A nasze władze uporczywie brnęły w to bagno, a ściślej w torf, podejmując kolejne decyzje i nie przejmując się krytyką obywatelską. "A co oni nam zrobią?"

Właśnie to oburza nas najbardziej – proces podejmowania decyzji w tak ważnych sprawach, bez konsultacji społecznych, bez otwartej dyskusji o rachunku zysków i strat. Czy nie można też było przeprowadzić wcześniej rzetelnej kampanii informacyjnej? 10 lat to dużo czasu – szkoda, że zostały zmarnowane.

{jgxtimg src:=[images/stories/rospuda/rospuda2.jpg] width:=[200] title:=[Obóz "zielonych" w Szczebrze (fot. Piotr Kopciał)]}

Demo demokracji

Uważamy, że nie wolno władzom ignorować jakiegokolwiek racjonalego głosu. Nie wolno pozostawiać rzeczowych pytań bez odpowiedzi, a tych jest sporo:

{jgxtimg src:=[images/stories/rospuda/rospuda1.jpg] width:=[300] title:=[Obóz "zielonych" w Szczebrze (fot. Piotr Kopciał)]}

Dlaczego inwestycja nie jest dofinansowana przez UE? Czy nas na to stać?

Dlaczego ruch TIRów w Augustowie nie był i wciąż nie jest regulowany?

Kto personalnie odpowiada za błędy proceduralne w przygotowaniu inwestycji?

Odpowiedź włodarzy: To może życie żaby jest ważniejsze niż człowieka?!

To niestety nie jest dialog z filmu "Ryś". To dialog społeczny – tyle że po polsku.


Przydatne linki i źródła informacji:

Pracownia na rzecz Wszystkich Istot

Przyrodnicy "Darz Bór!"

Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji SISKOM

Bądź z nami w Suwałkach w niedzielę 25 lutego o 15.00 w parku Konstytucji 3 Maja. Przyłącz się do protestu Stowarzyszenia "Nie po Drodze", którego nazwa zaczyna mieć chyba nowe znaczenie. Do zobaczenia!

Posłowie

W Suwałkach były przeprowadzone konsultacje społeczne. Spotkanie odbyło się 27 września 2006 r. i oprócz ekspertów firmy przygotowującej warianty Via Baltica (Scott Wilson) było tam obecnych 13 osób (słownie: trzynaście). Celem spotkania była konsultacja i informacja na temat wszystkich wariantów drogi i zebranie opinii z miasta i powiatu suwalskiego oraz powiatu augustowskiego.

Czy się udało? O spotkaniu poinformowano urzędy w ostatniej chwili (21 września), wieść nie rozeszła się dalej… A przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nie przyjechali na rozmowy. Podobnie potraktowali dzień wcześniej ełczan.

Więcej w raporcie z konsultacji.

{moscomment}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *