(Czasem) zrób to sam – i pokaż nam!

Home / Aktualności / Osiągnięcia / (Czasem) zrób to sam – i pokaż nam!

 Piotr Kopciał – Berlin

 

 

Indywidualna wystawa fotografii Piotra w galerii PAcamera Regionalnego Ośrodka Kultury i Sztuki w Suwałkach miała miejsce od września do października 2010 r. Był to dokument fotograficzny z wyjazdu Piotra do Berlina. Zdjęcia na wystawie nie były przypadkowe – jest to osobiste spojrzenie na stolicę Niemiec, jej mieszkańców i niekonieczne oficjalne zakątki.
Wernisaż przyciągnął wielu suwalczan, Jego Rodziców, kolegów fotografików, a także fanów i przyjaciół z Pastwiska.

 

   O sobie wypowiedział coś w końcu ten skryty człowiek:

 

Z wykształcenia jest humanistą i pedagogiem, przy okazji entuzjastą fotografii. Moje miasto, środowisko, w którym się wychowałem, nadało mi osobistego charakteru i otwartości na ludzi. Dlatego bliskie mi są klimaty związane z życiem miasta, ulicą, jej zakamarkami i tajemnicami, które skrywa w sobie.
   Zdjęcia, które prezentuję na wystawie, pochodzą z majowego pleneru w Berlinie w 2008 r., zorganizowanego przez moją szkołę, Akademię Fotografii w Warszawie, z którą chyba z lenistwa nie mogę się do tej pory rozliczyć. Podczas tej majówki mieliśmy się integrować w grupie i tak to było przez pierwsze dni pobytu w tej europejskiej stolicy kultury. W końcu po intensywnych nocach przyszedł czas na realizację projektu. Powstał wycinek tego, co można napotkać przed sobą w metropolii tętniącej życiem, bez względu na czas i miejsce. Nie byłoby tych zdjęć bez wsparcia mojej Mamy, która sponsorowała mi ten wyjazd, i Jej dedykuję tę wystawę.

   To już trzecia wystawa Piotra, której mamy przyjemność towarzyszyć, po „Pejzażach” i Suwałki Blues Festiwalu 2008”. Gratulujemy!

 

Grażyna Serafin – Landrynkowe bajeczki

Nasz najmłodszy Pastwiskowy „narybek”, Grażyna Serafin wychowała się w „dzielnicy” Zarynek w Lipsku nad Biebrzą. Nauczycielka z wykształcenia i zamiłowania, a jednocześnie wulkan energii. Panie i panowie, jedna niepozornej postury Grażyna potrafiła rozbudzić wyobraźnię kilkuset dzieci suwalskich szkół podstawowych. Wolny czas 2010 poświęciła na dzielenie się metodą snucia opowieści i naukę dostrzegania niewidzialnych postaci innych światów w naszym, nienajlepszym przecież.

 

Kilkaset dzieci. Kilkaset dzieci. Na kronikarzu Pastwiska i na tych jeszcze, którzy rozumieją, że najważniejsze na świecie jest dziedziczenie wartości i wiedzy, to jedno nieprawdopodobnie pracowite półrocze robi ogromne wrażenie. Dowodem zaś, że nie była to praca nastawiona na ilość, jest książeczka „Landrynkowe bajeczki”, zawierająca kilkadziesiąt najlepszych prac małych pisarzy.
   Projekt stypendialny Grażyny zatytułowany był „Mali naśladowcy Konopnickiej” i był związany z obchodzonym w naszym mieście Rokiem Marii Konopnickiej, w związku ze 100-leciem śmierci pisarki. Polegał na przeprowadzeniu rodzaju warsztatów pisarskich i rozbudzeniu wyobraźni dzieci klas trzecich suwalskich podstawówek. Rezultaty są więcej niż interesujące. Zaskakujące są też ilustracje do „Landrynkowych bajeczek” – czarno-białe, wykonane piórkiem i tuszem. Ich autorką jest… 10-letnia Marianka Serafin, córka stypendystki.

   

   Grażyna Serafin jest autorką książek dla dzieci: Za siódmą chmurką”, „Trzy słońca” i „Bajkowe Suwałki” oraz zeszytów edukacyjnych „Bezpieczny Maluch” i „Bezpieczna zima i lato”. Pozycją najnowszą są „Bajeczki z Zarynku”, wydane również w ramach tegorocznego stypendium jako twórczość własna – dla której warto przedłużyć półkę z książkami Konopnickiej i innych suwalskich pisarzy.

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *